Není to tak složité, jak se může zdát
Kvalitní šperky mají delší životnost a většinou vyžadují jen minimum péče. Běžným používáním se na nich ale i tak mohou objevit oděrky a škrábance nebo mohou ztratit svůj třpyt. To k tomu ale zkrátka patří, tak nelpěte na jejich 100% dokonalosti.
Samozřejmě ale platí, že byste se ke šperkům měli chovat s láskou a nevystavovat je zbytečným rizikům. Vhodná péče vám pomůže udržet jejich výborný vzhled dlouhodobě.
Kam šperky odkládat
Každý šperk by měl mít své vyhrazené místo, aby ho neponičily některé ostatní klenoty nebo aby neztratil svou krásnou barvu a lesk pod vrstvou prachu.
Pro uschování šperků na kratší, ale i delší dobu se nejlépe hodí:
originální krabička, ve které jste šperk koupili (v SILVEGO nabízíme ke každému šperku krabičku jako dárek zdarma),
speciální přihrádka ve šperkovnici, kde jsou šperky odděleny jeden od druhého.
Díky tomu se šperky nebudou vzájemně dotýkat a nepoškodí se. Výhodou krabičky i šperkovnice je také to, že šperky chrání před vlhkem a přímým slunečním světlem.
Stojánky sice vypadají elegantně, ale nezabrání působení vnějších vlivů na šperky.
Tip: Potřebujete šperk schovat do kabelky, kam se vám nevejde originální krabička? V tom případě použijte na každý šperk zvlášť drobný plastový sáček nebo dárkový sáček z organzy, juty, látky nebo sametu, který pořídíte za pár korun. Nikdy nedávejte šperky do peněženky k mincím, tam by se poškodily. To platí jak pro diamantové šperky, tak pro všechny ostatní.
Jak se ke šperkům chovat
Vyhýbejte se kontaktu s chemickými látkami a solí – šperky si vždy sundejte před každým mytím nádobí, uklízením domácnosti nebo koupáním v bazénu či v moři, abyste je ochránili před chlorem, slanou vodou a chemikáliemi. Variantou je použít na úklid ochranné rukavice, které zabrání ztrátě ozdobného kamene a ochrání celý šperk.
Dávejte si pozor na kosmetické přípravky a parfémy – líčidla, mýdla, krémy, laky na vlasy i tělové spreje mohou na špercích napáchat nevratné škody. Před nanášením kosmetiky si své poklady raději sundejte a znovu je nasaďte přibližně 10 minut po aplikaci oblíbené kosmetiky a vůně.
Odložte svůj šperk při sportu a fyzické práci – práce na zahradě, práce se dřevem nebo příprava těsta na oblíbené koláče mohou vaše prsteny poškodit. To stejné platí i pro sport, kde mohou šperky trpět vlivem kyselého potu nebo se zdeformovat či odřít při zvedání těžkých závaží. Také při aerobním cvičení může hrozit, že se vám náramek nebo řetízek přetrhne.
Udržujte perly vlhké a často je noste – perly milují vlhkost, což znamená, že styk s pokožkou a potem jim nevadí, ba naopak. Díky tomu si udržují lesk a krásnou barvu. Pokud perly nenosíte tak často, jak by si zasloužily, přetřete je párkrát za měsíc vlhkým hadříkem a uchovávejte je nejlépe v prodyšné krabičce, aby mohly dýchat.
Šperky si sundávejte i na noc – prstýnky proto, že vám mohou během noci otékat prsty a mohlo by dojít k jejich nedostatečnému prokrvení, náušnice aby se vám nepokřivily, netlačily vás nebo nepotrhaly polštář svými ostrými hranami. Sundejte si raději také řetízek, mohl by vás během spánku škrtit, roztrhnout se nebo zamotat.
Co zahrnuje běžná péče o šperky
Šperky stačí jednou za čas otřít měkkým suchým hadříkem. Úplně nejlépe však uděláte, když je otřete po každém sundání a zbavíte je tak mastnoty a nečistot nasbíraných během dne.
Tip: Vyplatí se kupovat stříbrné šperky s rhodiovou úpravou. Díky této speciální vrstvě nečernají, jsou hypoalergenní a odolnější proti poškrábání. Navíc mají vzhled bílého zlata a více se třpytí. Takovéto stříbro najdete v našem e-shopu.
Šperky s drahými kameny by měly být uloženy tak, aby se drahé kameny vzájemně nedotýkaly. Účinné je vyhýbat se slunečnímu záření a vysokým teplotám, i když se vlastnosti jednotlivých kamenů liší. Je třeba také dbát na to, aby nedošlo ke kontaktu s chemickými látkami, které mohou narušit strukturu kamene nebo změnit jeho barvu.
Jak vyčistit šperky
Existuje několik způsobů, jak nejlépe vyčistit šperky. Někdy postačí umýt šperk v domácích podmínkách, jindy už je potřeba svěřit svůj poklad do rukou specialistů.
Domácí čištění šperků
Jak efektivně vyčistit šperky doma? Pokud jsou znečištěné více a už nestačí pouhé přetření suchým hadříkem, odmočte prstýnek, náušnice nebo řetízek ve vlažné vodě s trochou dobře rozmíchaného jaru nebo mýdla.
Následně klenot jemně očistěte pomocí měkkého zubního kartáčku, opláchněte v čisté vlažné vodě, vysušte hebkým hadříkem a nechte volně doschnout.
Tip: Čistěte pomalými pohyby a na kartáček ani hadřík příliš netlačte, aby se neuvolnily kamínky nebo nepřetrhla očka řetízku. Používejte jen prostředky určené k čištění šperků a vyhněte se používání abraziv a tvrdých papírových ubrousků nebo vlhčených (mohou obsahovat chemické látky).
Jak vyčistit stříbrné šperky
Jak mohu doma vyčistit své stříbrné šperky, aniž bych je poškodil? Kromě obyčejné pramenité vody můžete zkusit vyčistit stříbro přípravkem z drogerie obsahujícím čpavek. Postupujte přesně podle pokynů výrobce, abyste předešli ztrátě lesku svých šperků. Čištění stříbrných šperků, jako jsou náušnice a řetízky, je tak velmi snadné.
Jak vyčistit zlaté šperky
Jak mohu doma vyčistit své zlaté šperky, aby byly dokonale čisté? K dispozici jsou čisticí pěny, krémy a tekuté čisticí roztoky na zlaté šperky, které odstraní nečistoty ze záhybů, rytin a dokonce i zevnitř vzorů. Opět dodržujte návod, abyste zbytečně nepoškodili svůj zlatý řetízek, náušnice nebo prsteny.
Jak vyčistit šperky z chirurgické oceli
Ocelové šperky nepotřebují žádnou speciální údržbu. Náušnice z chirurgické oceli i jakékoliv jiné typy šperků z tohoto materiálu můžete nosit denně a nic se jim nestane. Jelikož se jedná o velmi tvrdý a odolný kov se stálou barvou a leskem, není pro jejich vyčištění a běžnou údržbu potřeba nic víc než jarová voda nebo běžné mýdlo.
Tip: Na internetu najdete rady, jak vyčistit ocel, stříbro nebo zlato octem, citronem, jedlou sodou, zubní pastou nebo coca-colou. V některých případech to může zafungovat, ale nezapomeňte, že tímto zásahem vám může šperk ihned, nebo po čase zčernat i jinak se znehodnotit. Vždy záleží na kvalitě materiálu, jeho tvrdosti a stupni zanesení.
Ultrazvuková čistička šperků
Pokud chcete při čištění šperků ušetřit čas, nabízí se možnost pořízení ultrazvukové čističky šperků, která pomocí ultrazvuku zbaví nečistot prstýnky, náušnice, náramky, řetízky, ale i nože, brýle nebo mince. Nehodí se však pro perly a drahé kameny.
Kdy šperky vyčistit profesionálně
Nevlastníte takové množství šperků, aby se vám nákup ultrazvukové čističky vyplatil? Pak je můžete jednoduše zanést do klenotnictví a počkat si na důkladné vyčištění na profi úrovni.
Šperkař ví, co si k danému materiálu může dovolit – kdy použít smirek, jak nejlépe vyčistit řetízek nebo prstýnek, jak opět dodat šperku lesk a kdy a jak použít laser nebo ultrazvuk pro odstranění usazenin a zbytků lešticí pasty. Poradí si i v případě, kdy mu přinesete šperk obsahující perlu nebo léčivý minerál.
A nemusí jít jen o čištění. Zlatník může mimo jiné váš stříbrný šperk znovu porhodiovat a podpořit tak ochranu kovu před oxidací a zčernáním.
Jak rozmotat zamotaný řetízek?
Člověk chvátá , partner netrpělivě klape podpatkem a každou vteřinu kontroluje hodinky a zrovna váš řetízek je zamotanější než ten nejsložitější detektivní román.
Co mám dělat? Existuje nějaký způsob, jak se z takové šlamastyky dostat a zároveň neztratit nervy? Máme pro vás několik osvědčených tipů, které zvýší vaše šance na úspěch a zachrání vás i vaše drahocenné šperky.
Babské rady nebo návštěva u zlatníka?
OLEJ -Jedním z nejčastějších tipů je použití oleje, který najdete v každé spíži. Stačí řetízek do oleje namočit a jemnými tahy zašmodrchané uzlíky prsty roztáhnout. Pokud svým prstům nevěříte, můžete jemné rozmotání provádět pomocí špendlíků či párátek.
TEKUTÉ MÝDLO - Pokud nemáte po ruce olej, můžete vyzkoušet podobný princip s tekutým mýdlem. Stačí na mokré místo kápnout trochu mýdla a uzel by měl jít jemnými pohyby opět odstranit.
TŘENÍ - Položte zamotaný řetízek mezi lehce sevřené ruce nebo prsty a jemně je o sebe třete. Tím by se měl řetízek během několika sekund uvolnit a rozplést.
ZLATNICTVÍ -Nejjednodušším řešením je samozřejmě vyhledat odbornou pomoc a nechat si řetízek "rozvázat" u zlatníka . Jen tak budete mít jistotu, že řetízek bude opět jako nový a může vás opět krásně zdobit.
Udržet si mezi šperky pořádek je občas velmi náročné. Právě proto přinášíme pár tipů jak se šperky zacházet. Pokud se jimi budete řídit, budou vaše šperky v dobrém stavu a budou vám i vaší rodině dělat radost po několik generací.