Jak jistě víte, drahé kameny se velmi často užívají v kombinaci s kovem ať už zlatem, platinou, stříbrem nebo bižuterním kovem. Při tomto spojení můžeme hovořit o tzv. šperku s drahým kamenem. Velmi oblíbené jsou facetované nebo-li broušené drahé kameny ať už do tvaru muglí, různých kulatých, kapkovitých, oválných, hranatých či jiných výbrusů. Například velmi krásným českým kamenem ve šperku je vltavín. Vltavín je ryze český kámen zelené barvy tektonického původu. Oblíbené jsou ale i ostatní drahé kameny ve šperkařství, ať už jsou to sluníčkově žluté citríny, fialové překrásné ametysty, průzračné křišťály, které mohou mít různé inkluze atd. Je na každé ženě, který kámen si pro svoji okrasu zvolí.
Jaké jsou druhy drahých kamenů?
Akvamarín je šesterečný minerál, hlinitokřemičitan berylnatý. Název minerálu je odvozený z latinského aqua marina (mořská voda) Chemicky se jedná o odrůdu berylu. Barva je modrá, modrozelená, vzácně žlutá.
Amazonit je známý jako kámen pravdy. Přináší upřímnost, pomáhá soustředit se na pravdu. Ať už ji potřebujete vědět, nebo ji sami mluvit, přinese úlevu z vyjádření nevyřčeného, z překonání strachu říci své názory a pocity nahlas.
Ametyst je minerál, odrůda křemene různých odstínů fialové barvy. Nachází se především v dutinách zásaditých hornin (geodách). Ametyst má barvu od jemně fialové po purpurovou. Kvůli svému zbarvení jsou velmi oblíbené.
Citrín je žlutá, zlatožlutá až žlutozelená varianta křemene. Zbarvení také odpovídá název, který je odvozen od slova „citrón“. Původ zabarvení stále nebyl uspokojivě vyřešen. U části citrínů je barva způsobena malým množstvím hlinitých iontů ve struktuře
Český granát je ojedinělý drahokam, který se vyskytuje pouze u nás. Název tento krásný kámen získal podle rudých zrníček granátového jablka. Je to průhledný až průsvitný minerál, ohnivé nebo krvavě červené barvy, je barevně stálý a odolný proti teplu a kyselinám.
Jadeit je monoklinický minerál – silikát ze skupiny pyroxenů. Název minerálu pochází ze španělských slov piedra de ijada, který znamenal ledvinový kámen či bederní kámen pro své údajné léčivé schopnosti. . Později byl název zkrácen na jade, ze kterého vznikl jadeit. Název je používán od roku 1863.
Jantar je lehká a křehká látka, zvláštní forma uhlíkaté nerostné látky, někdy řazená mezi minerály. Jindy je řazena mezi organogenní sedimentární horniny (více či méně zpevnělé usazeniny vytvořené z odumřelých částí rostlin, prvoků a minerálních zbytků živočišných koster) protože jde o fosilizovanou pryskyřici některých stromů.
Karneol je polodrahokam, a barevná odrůda chalcedonu (mikrokrystalická varieta křemene). Oranžovočervené zabarvení karneolu způsobuje obsažený krevel (Fe2O3/hematit), a podle této barvy dostal také jméno: carneus je latinsky masový (někdy lokálně nazýván „masák“).
Larimar patří mezi nejvzácnější a nejkrásnější polodrahokamy na celém světě. Pro svoji nádhernou barvu i kresbu, připomínající moře a nebe, je také nazýván "kamenem delfínů". Objevený byl teprve nedávno a jeho naleziště je na jediném místě na světě. .
Malachit je vzácný kámen získal název pocházící ze slova Malache, který v překladu z řečtiny znamená zeleň či ze slova Malachos, tedy měkký. Malachit je uhličitan mědi s OH skupinou. Malachit má zpravidla zelenou barvu.
Měsíční kameny, které se používájí ve šperkařství jako "měsíční kámen" (nejde samozřejmě o horninu z Měsíce) jsou Aduláry, lesklý minerál ze skupiny živců – ortoklasů - s příměsí Albitu. Krystaly jsou bělavé až průhledné.
Olivín (peridot) je krásně olivově zelený minerál, který krystaluje v kosočtverečné soustavě. Chemicky se jedná o křemičitan hořečnatoželeznatý, minerál s proměnlivým podílem hořčíku a železa v závislosti na podmínkách při jeho vzniku.
Perly jsou jediným drahokamem, který vzniká uvnitř živého organismu – v perlorodce, perlotvorce nebo v mořské ústřici. Nespojují se proto s těžbou, ale spíše s pěstováním a sbíráním. Z 10 000 ústřic přibližně jedna až dvě obsahují přírodní perlu.
Růženín díky jemné růžové barvě tohoto drahého kamene vynikne více na větších řezbách srdcí a podobných tvarech než na drobných broušených kamíncích. Růženín je kamenem lásky, přátelství, krásy a vitality.
Tanzanit byl od okamžiku svého objevení v roce 1967 nadšeně oslavován jako "drahokam 20. století”. Drahokam proslavila po celém světě společnost Tiffany & Co, která rovněž vybrala jeho název, a to podle místa jeho jediného naleziště - východoafrické Tanzanie.
Topaz vyniká výjimečně širokou barevnou škálou, která vedle klasické hnědé zahrnuje různě syté odstíny modré, zelené, žluté, oranžové, červené, růžové a purpurové. Často těžený bezbarvý topaz se pomocí úprav mění v modrý. Objevují se i pleochroické topazy, které pod různými úhly odráží různé barvy.
Tyrkys byl jedním z prvních těžených drahokamů. Jeho intenzivní barva se mění od nebesky modrou po zelenou v závislosti na množství přítomné mědi a železa. Díky této specifické barvě se tyrkys stal jedním z nejoblíbenějších barevných trendů v historii šperků. Cenil se už od počátků egyptské civilizace a byl známý tím, že přinášel štěstí.
Vltavín neboli moldavit (německy „Moldau“) je drahý kámen, přírodní zelené zabarvené sklo s charakteristickou strukturu povrchu zvanou skulptace. Nejbohatší naleziště se nacházejí v jižních Čechách v oblastech okolo řeky Vltavy, a to zejména pás lokalit mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny