Každý týden v prosinci je završen nedělí, během které se slavnostně rozsvěcí svíčky na adventním věnci. První ze čtyř adventních nedělí je oficiálním startem adventu a příprav na Vánoce, nejkrásnější svátky roku. Letos je první adventní neděle 3. prosince a čtvrtá na Štědrý den. Pojďme si připomenout, jaké lidové názvy mají adventní neděle a jaké tradice jsou s nimi spojené.
Historie adventu
Slovo advent vychází z latinského slova adventus, které znamená příchod a je dobou očekávání příchodu Spasitele. Doba adventu je přípravou na vánoční svátky. Advent je prvním obdobím církevního neboli liturgického roku. Délku adventního období vymezují čtyři adventní neděle. Po čtvrté adventní neděli následují Slavnosti Narození Páně - 25. prosince.
První adventní neděle může připadnout na některý den mezi 27. listopadem až 3. prosincem. Poslední, tedy čtvrtá neděle, může vyjít i na 24. prosince, přesně, jako je tomu letos.
První adventní neděle - železná
V tomto období začíná advent, magické období s kouzelnou atmosférou předvánočního času. Na mnoha místech po celém světě začínají vánoční trhy, které doprovází rozsvícení velkých vánočních stromů a všude znějí vánoční písně. V tomto čase také chodí k hodným i zlobivým dětem Mikuláš s čertem a andělem. Děti jsou v době adventu plné očekávání. Právě tento den je předzvěstí Štědrého dne.
Když se o první adventní neděli setmí, rozsvítíme na adventním věnci první, ideálně fialovou svíčku, říká se jí svíce proroků. Je památkou na proroka Izaiáše, který předpověděl příchod Ježíše Krista. Je symbolem naděje a očekávání lepších časů.
Druhá adventní neděle - bronzová
Pokud jste to ještě nestihli, v tomto čase by měla přijít na řadu příprava výzdoby vánočními dekoracemi. Ty ve vás probudí vánočního ducha a zaslouží se o sváteční atmosféru. Nezapomeňte zejména na jmelí, které můžete pořídit v několika barvách. Oblíbené je jmelí přírodní, které má krásnou zelenou barvu. Avšak čím dál častěji si lidé pořizují jmelí pozlacené, postříbřené nebo v barvě fialové, modré a červené. Jmelí se nejčastěji zavěšuje nade dveře a zajišťuje štěstí a ochranu domu. V tomto čase také nejčastěji začíná příprava vánočního cukroví.
Večer o druhé adventní neděli rozsvítíme na adventním věnci druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která představuje Ježíškovy jesličky a symbolizuje mír, lásku a porozumění.
Třetí adventní neděle - stříbrná
Třetí adventní neděle se nazývá Gaudete. Pro většinu z nás je známá jako stříbrná a podle tradice patří mezi nejradostnější. Již třetí zapálená adventní svíčka naznačuje, že vánoční svátky, ke kterým se všechny přípravy upínají, jsou na dosah. V minulosti se lidé o stříbrné neděli připravovali na příchod Ježíše Krista jako na nejvzácnější návštěvu a důkladně uklízeli.
Týden do Vánoc znamená pro mnoho lidí stres. Zástupy lidí v obchodech, shánění dárků, úklid, pečení. Naši předci by se asi divili, jak se původní tradice v moderním pojetí liší. Advent v původním smyslu má být dobou rozjímání, zklidnění a „úklidu” naší duše.
Čtvrtá adventní neděle - zlatá
Vánoce už klepou na dveře. Poslední neděle adventu je zlatá a měli bychom si dopřát pohodu a klid, abychom dobili baterky a načerpali energii. Čeká nás přece pořádný frmol! Možností je mnoho, každý by si měl vybrat aktivitu podle svého gusta. Někdo zajde s přáteli na kus řeči, jiný si pustí vánoční film, další třeba zajde do lesa.
O zlaté neděli se zapaluje na věnci poslední fialová, event. purpurová svíčka, která je symbolem lásky a míru. Říká se jí andělská. Na adventním věnci nám už hoří všechny čtyři svíčky, je to magický okamžik. Ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen večer poslední adventní neděle, ale i celé Vánoce.
Adventní věnec a barvy adventu
Symbolem adventu a adventních nedělí je věnec se čtyřmi svíčkami, podle křesťanských tradic v liturgických barvách – tři fialové (event. dvě tmavě fialové a jedna purpurová) a jedna růžová. Adventní věnec symbolizuje Kristův kříž, který šíří požehnání do čtyř světových stran. Kruh věnce je zase symbolem boží věčnosti a světlo svíček pak samotného Krista, který je světlem světa.
Obecně mezi barvy adventu patří fialová a růžová. Avšak málokdo tuto tradici v dnešní době dodržuje. Mnohdy hrají adventní věnce všemi možnými barvami, které jsou sladěné do barev vánoční výzdoby. Věnec si můžete vyrobit sami nebo ho zakoupit již vyrobený.
Víte, že advent se neslaví? Advent se prožívá.
Smyslem Vánoc není jenom obdarovávání se a honba za dárky. Ano, vánoční svátky znamenají dobu oslav, ale také především dobu, kdy bychom se při oslavě měli setkat se svými blízkými, udělat si na ně čas a být s nimi.
Vyměňte shon a odkládání návštěv kvůli přípravám za čas vzájemného navštěvování. Připravujte se na vánoční svátky společně se svými nejbližšími.