Jako každá novopečená maminka si určitě i vy přejete ozdobit ouška své holčičky krásnými náušničkami. Možná toužíte po nové dírce v uchu i vy sama. V tom případě doporučujeme o propíchnutí uší nejprve zjistit co nejvíce. Díky tomu se zbavíte zbytečných obav z píchání ucha a budete vědět, co vás čeká. Přečtěte si trochu historie ohledně náušnic a užitečné rady o nastřelení náušnice včetně toho, jak dlouho bolí ucho po píchnutí.
Náušnice v dávných dobách
Lidé se zdobí šperky na různých částech těla prakticky již od počátku civilizace. Archeologické nálezy pocházející z celého světa svědčí o tom, že mezi nejčastější zkrášlovací procedury patří právě zdobení uší.
Například námořníci údajně nosili zlaté náušnice pro případ nečekané smrti. Prodejem těchto šperků se hradil jejich pohřeb. V minulosti bylo propichování uší prováděno také z náboženských důvodů, kdy primitivní kmeny věřily, že uchem vcházejí do těla démoni a jsou odpuzováni právě kovem. V mnoha společenstvích bylo píchnutí uší součástí rituálu dospívání.
Tisíce let s náušnicemi
Důkazem toho, že náušnice se nosí už mnoho tisíc let, může být nejslavnější evropská ledová mumie muže Ötzi stará více než 5 tisíc let, která již v té době měla propíchnuté ušní dírky. Ozdobu uší nosil i sám král Tutanchamon.
První náušnice
Jsou součástí každé ženy a nejen ženy. Denně dolaďují náš celkový vzhled, spolu s námi prožívají první krůčky a pak nás provází celým životem. Takové jsou náušnice.
Rádi byste si nasadili nějaké krásné náušnice, ale ve vaší šperkovnici prostě nejsou? A proč? Nemáte v uších dírky, protože se bojíte píchnutí uší? Tak to se musí rychle napravit!
Jakou metodu propíchnutí uší zvolit?
Možná jste někdy uvažovali o tom, jak si doma propíchnout ucho sami. Pokud chcete mít pěkně provedený vpich bez infekce, tak to raději nedělejte.
A kde si tedy nechat propíchnout ucho? Navštivte odborníka – lékaře (ORL, pediatra), důvěryhodného piercera nebo zajděte do vybraného zlatnictví.
Propíchnutí uší a vložení náušnice
Při klasickém použití jehly se lépe kontroluje vpich, nepoškodí se okolní tkáň a ranka se lépe hojí. Lékaři a pierceři používají sterilní, velice ostrou jehlu se zkoseným tvarem a místo vpichu lze předem lokálně znecitlivět pomocí anestetického krému.
Jak to probíhá:
1. Sterilizace ucha a nástrojů.
2. Označení místa vpichu.
3. Propíchnutí ucha.
4. Vložení náušnice.
Náušnice vybírejte z lehkého a hypoalergenního materiálu. Nejčastěji z chirurgické oceli nebo zlata. Po zhojení ucha můžete zvolit i stříbrné náušnice s rhodiovou úpravou.
Nastřelení náušnice
Nastřelování je modernější metoda vpichu za použití pistole, do které se vloží speciální náušnice. Ranka nekrvácí, úkon je s minimální bolestí, ale méně šetrný, protože náušnicí se proráží tkáň lalůčku. Také je větší riziko následného zarůstání dírky.
Jak to probíhá:
1. Dezinfekce ucha.
2. Označení místa vpichu.
3. Nastřelení náušnice.
4. Kontrola průběhu vpichu a uzávěru náušnice.
Nastřelovací náušnice jsou nepatrně tlustší oproti běžným náušnicím, což umožňuje bezproblémové nasazení konečné náušnice.
Nastřelení náušnice se provádí kdekoli na ušním lalůčku a také do horní i vnitřní části chrupavky. Píchání náušnic do těchto specifických částí ucha si nechejte provést opravdovým profesionálem!
Krása na druhou i na třetí
Má vaše kamarádka na uchu více náušnic a vám se to hrozně líbí? Tak neváhejte a přidejte si také jednu. Byť se jedná o malý detail, je velice efektní a krásně ozvláštní váš vzhled.
Nechte si provést píchnutí druhé dírky do ucha a můžete si začít vybírat mezi nepřeberným množstvím nádherných náušnic. Na e-shopu SILVEGO je jich k mání opravdu hodně. Všechny jsou originály a vyznačují se unikátními designy. Jsou nadčasové a elegantní.
Co ještě vědět?
Jak dlouho bolí ucho po píchnutí?
Bolest je individuální a často úplně minimální. Spousta lidí vpich ani nezaznamená. Obzvlášť, když se jedná o lalůček. Propíchnutí chrupavky je jen o trošičku bolestivější.
Jak dlouho se hojí propíchnuté ucho?
Průměrná doba hojení se odvíjí od toho, jaká část ucha se nechala píchnout. U lalůčku počítejte s dobou asi 5–10 týdnů, zahojení chrupavky trvá někdy i násobně víc.
Co dělat po píchnutí ucha?
Péče a důsledná hygiena je po propíchnutí uší velice důležitá. Pokyny by vám ale měl dát odborník přímo na místě.
Toto dodržujte:
- Propíchnutých míst se dotýkejte jen s čistýma rukama.
- Náušnice nevytahujte ani s nimi nemanipulujte.
- Ranku můžete čistit antibakteriálním mýdlem nebo solným roztokem.
- Vyhýbejte se návštěvě bazénu či sauny.
- Dávejte si pozor u aplikace krémů, laků na vlasy či parfémů.
- Při podráždění pokožky v místě nové náušnice vyhledejte pomoc odborníka.
Po propíchnutí a zahojení uší na vás čeká svět plný úžasných náušnic, které můžete doplnit třeba řetízkem nebo náramkem.
Tak s chutí do toho, ať se máte čím pyšnit!