Může za to oxidace. Oxidace je běžnou reakcí stříbrné slitiny na kyselé složky jako je např. pH faktor pokožky, pot, nebo ušní maz. Jde o přirozený jev, kterému nelze nijak zabránit a není tedy důvodem k reklamaci. Lze ho pouze oddálit pravidelným čištěním šperku, např. pomocí hadříku na stříbro nebo roztoku. Šperky bez kamenů je vhodné občas odmastit v teplé vodě s Jarem. Tímto pravidelným odmašťováním můžete černání stříbra výrazně zpomalit.
Černání nejčastěji způsobují sloučeniny síry (sirovodík) obsažené ve vzduchu. Působením sirovodíku šperk černá, ať už chceme nebo ne. Reakci urychluje vlhké prostředí, takže řetízky, náramky nebo prstýnky zčernají při pocení rychleji. Proces oxidace se dá zpomalit lepším skladováním, nejlépe v suchu, temnu a v sáčku nebo krabičce. Prodávají se i speciální sáčky a utěrky napuštěné různými roztoky, které zpomalují oxidaci stříbra. Nutno ovšem dodat, že i tak bude stříbro, byť výrazně pomaleji, oxidovat. A dříve nebo později bude nutné zčernalý stříbrný šperk vyčistit.
Pot – hodně záleží na pH faktoru pokožky, proto je možné, že na někom stříbro černá rychleji a intenzivněji. V potu je sice malé, ale pro zčernání stříbra významné množství sirovodíku. U někoho mohou stříbrné šperky skutečně zčernat dříve.
Stříbrným šperkům kontakt s vodou, chlorem nebo solí neprospívá. Doporučujeme je proto odkládat při sportu nebo koupání v bazénu a v moři. Stříbrné šperky rychle přicházejí o svůj lesk a barvu i v případě, kdy jsou vystaveny potu a také vysokým teplotám. Šperkům proto nesvědčí ani saunování.
Pozor na chemické látky
Kromě výše zmíněného stříbrným šperkům také neprospívají chemické látky v podobě parfémů, krémů nebo laků na vlasy. Šperky si proto nasaďte až ve chvíli, kdy jste své tělo provoněli parfémem nebo aplikovali na vlasy lak.
Při mechanické práci si šperky odložte
Stříbro patří k měkkým kovům, takže se může vlivem mechanické síly deformovat. Pokud se tedy chystáte vykonávat těžší práci, šperky opět sundejte.