Safír: unikátní vlastnosti a jak poznat pravý safír
Moudrost, intelekt a intuice. To vše je ukryté v nejvzácnějším modrém safíru, jenž zdobil královské klenoty i prsteny kardinálů. Tento drahý kámen je jedinečný svou barvou, v níž se spojila nebeská modř se samotným oceánem. Pro svou krásu i význam je šperk se safírem skvělým dárkem k maturitě či promoci. Buďte však opatrní a zjistěte, jak poznat pravý safír!
Co je safír a jak ho poznáme
Safír je minerál, který spadá do kategorie korundu a jeho tvrdost má číslo 9 Mohsovy stupnice. Je druhým nejtvrdším drahokamem na světě a spolu s diamanty a rubíny patří mezi nejcennější drahé kameny. Safíry jsou přírodní, ale lze je i uměle vyrobit.
Název s vůní Řecka
Samotný název safíru vznikl z řeckého slova „sappheiros”, které bylo odvozeno z hebrejského „sappire” (modrý). Tento drahý kámen se vyskytuje i v jiných barvách, což je způsobeno příměsemi dalších prvků (železo, měď, chrom). Díky nim může mít krásně modré, žluté, růžové, oranžové, purpurové i zelenkavé zbarvení.
Hodnota safíru se pozná
Nejhodnotnější safíry mají intenzivní rovnoměrnou barvu. Pokud nejsou modré nebo bezbarvé, říkáme jim fancy. Červený drahokam zvaný rubín (odrůda korundu) se mezi safíry nezařazuje. Nejvzácnější je modrý safír, kde hraje hlavní roli železo a titan.
Vyberte si na našem e-shopu SILVEGO originální šperky s tímto jedinečným kamenem. Září zde v bílém i žlutém zlatě, okouzluje ve stříbře. Dejte safíru šanci, aby si vás získal svými nádhernými odstíny, tvrdostí, odolností a leskem.
Jak poznat pravý safír
Na to, aby příroda „vytvořila” krásný drahokam, jsou potřeba tisíce a tisíce let. Lidé ovšem nechtěli tak dlouho čekat a snažili se drahé kameny vyrobit uměle. Díky obrovskému pokroku ve fyzice a chemii lze dnes laboratorně zhotovit většinu drahokamů.
Důležitá je tvrdost
Minerály přesahující tvrdost křemene se vyznačují ještě dalšími zajímavými vlastnostmi (např. odolností proti poškrábání, erozi a chemickým látkám). Nazýváme je drahokamy. Hlavně díky tvrdosti jsou velmi dobře leštitelné a ty nejtvrdší z nich dosahují tzv. „diamantového lesku”, který dodává broušeným kamenům jejich oslnivou krásu. V prvé řadě zde patří diamant, rubín a safír.
Jen sklo
Objev tavení skla dal vzniknout nejstarším napodobeninám drahokamů – přidá-li se do skleněné směsi některý z kovových oxidů, získá sklo nevšední barvu a „drahý kámen” je na světě. Jako první použili tento technologický postup staří Egypťané.
Nenechte se oklamat
Jak tedy poznat pravý drahokam, v našem případě safír?
Důkaz pravosti
Každý šperk s drahým kamenem by měl mít certifikát pravosti, který dokládá, že nejde o podvod. Pravost drahých kamenů tak budete mít potvrzenu, hezky černé na bílém. Bez toho může hrozit, že si do své šperkovnice pořídíte zajíce v pytli.
Gemolog zná pravdu
Pokud si nejste jisti, jestli na vašem drahocenném šperku září opravdový skvost, obraťte se na gemologa, který vám vydá i osvědčení o pravosti.
Gemologie je odvětví mineralogie, které se zabývá drahokamy a zjišťuje jejich složení, vznik, krystalizaci, tvrdost, lom, lesk, způsoby broušení atd. Gemologové také určují pravost drahých kamenů. Zjišťují, zda se nejedná o sklo, levnější kámen nebo syntetiku.
Uměle vyrobený drahokam se však rozpoznává obtížněji. Někdy stačí zvětšovací sklo, jindy je potřeba vzít silnější mikroskop a pozorně prohlédnout povrch drahého kamene.
Další typ analýzy drahokamu
Rychlou a přesnou analýzu většiny drahokamů a polodrahokamů poskytuje i tzv. Ramanova spektroskopie, která podává informace o vibračních a rotačních přechodech v molekulách.
Zajímavosti ze světa safírů
- Preferované safíry mají velmi silný a živý odstín.
- Safíry jsou méně znečištěny inkluzemi než rubíny (některé jim ale dodávají hedvábný nádech).
- Vyskytují se v mnoha fantazijních tvarech, avšak nejčastěji to jsou ovály.
- Dostatečně syté modré safíry vypadají, jako by uvnitř hořely modrými plameny.
- V syntetické formě se používají na sklíčka nebo ložiska hodinek a jsou tak odolné, že dokonce i na výrobu oken vesmírných raket.
- Nejcennější jsou kašmírské modré safíry a z fancy safírů je to lososově červený safír s neobvyklým pojmenováním padparadscha pocházejícím ze sinhálštiny.
- Safíry se dříve moc neupravovaly, protože se nacházely v náplavech toků v podobě omletých valounků a stačilo je jen provrtat.
- Náznak brusu se objevil až ve 12. století. Jeden z prvních předmětů s broušenými safíry je Svatováclavská koruna, což byl v té době klenotnický průlom, a nás to samozřejmě velice těší.
Neobyčejný safír a jeho síla
Staří Peršané věřili, že Země leží na ohromném safíru a nebe je jeho odrazem. Se zaujetím pozorovali neobyčejné vlastnosti těchto minerálů a začali jim přisuzovat někdy až nadpřirozené schopnosti. Ve středověku představoval safír nejhlubší duchovní hodnoty.
Vlastnosti safíru jako talismanu
Nádherný safír byl považován za velmi silný talisman, který přinese jeho nositeli sílu, čistotu, moudrost a věčný život. Měl chránit lásku, podporovat věrnost a jeho nebeská modř léčit a očišťovat.
Safír a znamení zvěrokruhu
Pokud patříte mezi Kozorohy, Býky nebo Panny, neměl by ve vaší šperkovnici chybět nějaký ten kousek s úžasným safírem. Na své si přijdou ale i Střelci, Vodnáři a Váhy. Stačí si objednat na e-shopu SILVEGO a začít vnímat sílu tajemného safíru. Připněte si náušnice či zavěste přívěsek s pravým safírem a nechte se unést luxusem, kterého se nebudete chtít vzdát.
Máte obavu z nákupu, protože nevíte, jak poznat pravý safír? Všechny safírové šperky, stejně jako ostatní šperky s drahými kameny na našem e-shopu, se pyšní certifikátem pravosti. Můžete tedy s klidem vybírat svůj nový přepychový šperk.