Když vám krk zdobí perlový náhrdelník, zápěstí perlový náramek či máte v ušních dírkách perlové náušnice, jsou vždy nepřehlédnutelné a rozjasňující. Pojďme si tedy o perlách říct, jak se o ně starat, aby nám dělaly radost po dlouhá léta.
Perly a co o nich víme
Perly jsou tvořeny z 93% uhličitanu vápenatého, 4,5% bílkovin a zbytek tvoří voda. Perly obsahují sloučeninu zvanou conchiolin, která perle dodává nejen duhovou záři, ale má ještě jiný důležitý úkol. Z krystalků uhličitanu vápenatého se tvoří perleť a právě díky conchiolinu drží tyto krystalky pohromadě.
Perlu můžeme špatnou péčí a nesprávným skladováním poškodit, a to jak lesk, barvu, tak v nejhorším případě i celou strukturu perly.

Na co si dát pozor
- předtím než si nasadíte perly, aplikujte kosmetiku, parfém, případně lak na vlasy a až jako poslední krok připněte perly, aby s agresivními látkami nepřišly do kontaktu
- perly nenoste ani při výkonu těžkých prací a v prašném prostředí
- pozor na agresivní výpary, s perlami se nekoupejte
- nenamáčejte perly v saponátech
- s perlami se nedoporučuje ani opalování nebo delší pobyt na sluníčku - perla je citlivá na teplo
- perly mají menší tvrdost než ostatní kovy a kameny, snadněji se poškodí
- nedoporučuje se kontakt s látkami jako je ocet, citronová šťáva, jedlá soda
- v žádném případě není vhodné perly vystavovat chemickým látkám jako make-up, parfémy, krémy, čistící prostředky a prací prášky
- perlu bychom neměli čistit zubním kartáčkem a podobnými ostrými předměty
- není vhodné ani čištění ultrazvukem

Jak o perly správně pečovat
Pokud budeme perly skladovat na slunném místě, máme jistotu, že je ultrafialové paprsky poškodí, protože perly zežloutnou. Nejlepší místo, které můžete na úschovu perel vybrat, je tmavé místo, které není ani suché, ani vlhké, místo je stále stejné a beze změn. Perly nesmíme ukládat do materiálu, který saje vlhkost, protože by perly vyschly a popraskaly.
V případě, že se mění vlhkost a teplota, kondenzují se kapky vody a ty narušují perleť, perly natáhnou vlhkost, zvětší se objem, pak zase vyschne a zmenší se. Perly si zaslouží každodenní obdiv, který jim také prospívá, protože přirozená mastnota naší pokožky má hlavní zásluhu na tom, že jsou perly lesklé a zářivé. Pokud perly nosíte jen výjimečně, rozhodně jim prospěje, když je občas ošetříte měkkým hadříkem a olejem. Předejdete následnému šupinatění perel.
Občas to perle neublíží, ale při každodenním opakování už začne perla praskat. Perly nikdy nenosíme za mokra, hedvábná nit se natáhne, vzdálenost mezi perlami se zvětší, a tím se sníží funkčnost uzlíků, začnou se chytat nečistoty na niti, což je těžké odstranit a vyčistit. Uzlíky jsou důležité proto, aby se perly o sebe netřely a celkově měly hezčí vzhled, ale hlavně zařizují bezpečnost ohledně roztržení.
Když šperk odložíme
Když šperk po celém dni sundáme, dbáme na to, abychom je ukládali položené, nikdy je nevěšíme, protože by se náhrdelník vytáhl svou vlastní vahou a nastaly by komplikace právě s vytažením nitě. Ještě předtím, než šperk uložíme, musíme mu dát vhodnou péči, kterou si po celém dni zaslouží.
Šperk, na kterém máme perlu jako doplněk, lze krátce namočit v mýdlové nebo jarové vodě. Necháme ho oschnout a perlu lehce promažeme olejem. Ovšem celý perlový náhrdelník nebo náramek namáčet nesmíme, skutečně by se nám ty nitky vytahaly, otřeme ho pouze jemným a vlhkým hadříkem.


Jak udržet kvalitu šperku
Perly si zaslouží každodenní obdiv, který jim také prospívá, protože přirozená mastnota naší pokožky má hlavní zásluhu na tom, že jsou perly lesklé a zářivé. Pokud perly nosíte jen výjimečně, rozhodně jim prospěje, když je občas ošetříte měkkým hadříkem a olejem.
Předejdete následnému šupinatění perel. Na závěr lze ještě doporučit, abyste náhrdelníkům nebo náramkům dopřáli občasnou péči u klenotníka, který je přeuzlíkuje. Kdy je nejvhodnější doba zajít ke klenotníkovi, to poznáte podle stavu nitě a uzlíků. Dnes se používají jen hedvábné nitě nebo nylonová vlákna, která jsou na to určena a najdete je v každém klenotnictví.