Hloubáte jak vybrat snubní prsteny? Protože jsou na celý život, bývá to jedna z nejtěžších svatebních disciplín. Zatímco většina věcí (kromě zážitků) po svatbě pomine, svatební prstýnky s vámi budou každý den. Svatební šaty si už do práce neoblečete. Svatební kytici si můžete nasušit, ale obývák také 10 let zdobit nebude a ze svatebních fotek si vystavíte leda tak jednu na poličku. Se svatebními prstýnky však budete v kontaktu každý den.
Poradíme vám, jak pořídit prsteny, které budou jedinečné, praktické a doslova nadčasově krásné.
1. Seznamte se s dostupnými materiály
Dnes se můžete setkat nejrůznějšími, často i roztodivnými materiály pro snubní prsteny (ano, dokonce i dřevo). Nejčastěji se ovšem stále vyrábí v těchto provedeních:
- zlaté snubní prsteny
- snubní prsteny z chirurgické oceli
- snubní prsteny z bílého zlata
- stříbrné snubní prsteny
- platinové snubní prsteny
- titanové snubní prsteny
- snubní prsteny z palladia
Nezapomeňte, že materiál hraje důležitou roli například pro rytí do snubních prstenů. Abyste mohli vůbec přemýšlet nad tím, co vyrýt na snubní prsteny, musíte nejprve dobře zvolit z čeho budou. Třeba do chirurgické oceli se oproti zlatu gravíruje docela obtížně.

2. Odpovězte si pravdivě na otázku, jak často budete snubní prstýnky nosit
Ne všichni nosí svatební prstýnky každý den. Kolikrát ani honosný zásnubní prsten s diamantem na prst cestu nenajde. Důvodů je mnoho – někteří prostě nesnesou nic na rukách, další skupině lidí to neumožňuje jejich práce a jiným zase tato zvyklost není po chuti. To se týká zejména mužů, proto jim jejich ženy před popíjením s kamarády často připomínají, ať si prstýnek nezapomenou obléknout. A někdy to platí i obráceně. Třeba když žena vyráží s kamarádkami na víkendový wellness pobyt.
3. Kolik budou svatební prsteny stát?
Když už víte, jaká je nabídka materiálů, jak často budete prsten nosit, nezbývá, než si zodpovědět to nejdůležitější. Kolik budou svatební prsteny stát? Tato praktická otázka vám značně urychlí výběr. Když máte daný rozpočet, hned vidíte, mezi jakými materiály hledat. Ceny berte jako orientační, výsledná částka závisí na množství použitých drahých kovů (zlatý prsten versus pozlacený), druhu ozdobných kamenů a popř. i na renomé šperkaře (u designových šperků).
Nejlevnější varianta: Chirurgická ocel (stovky až 4000 Kč)
Titan (stovky až 6000 Kč)
Dražší varianta: Žluté zlato (3000 až desetitisíce Kč)
Ještě dražší varianta: Bílé zlato (4000 Kč až desetitisíce Kč)
Spolehlivě nejdražší: Platina (desetitisíce až statisíce Kč)
4. Počítejte s tím, že se velikost prstů v průběhu života mění
Určit správnou velikost snubního prstýnku je trochu oříšek – nesmí vám být totiž ani příliš těsný, ani příliš volný. To je rada, že? Prostě si ho musíte vyzkoušet. Jestli vám nepadá z prstu a nemusí vám ho z ruky dostávat partner zapřený o zeď, tak bude asi v pohodě. Svatební prsten nesmí být na prstu narvaný zejména proto, že se jeho velikost v průběhu života mění. Když je žena těhotná, změní se jí tělesná váha, trápí ji výkyvy teplot, a natékají prsty. Proto potřebuje mít mezi prstýnkem a prsteníčkem trošku místa do „foroty“.
5. Nesoustřeďte se jen na velikost snubního prstýnku. Zohledněte i jeho tloušťku
Při výběru snubního prstýnku se také zajímejte o jeho tloušťku a profil. Pokud bude snubní prsten příliš tenký, tak se vám bude nepříjemně zařezávat do prstu. Čím bude prsten slabší, tím bude méně odolný. Při námaze (nošení věcí, sportu) se snáze deformuje. Navíc materiály všech možných druhů (ano i platina!) po čase ubývají. Může za to každodenní opotřebení. Masivnější prstýnky vám proto vydrží déle.

6. Objednejte si snubáky s dostatečným předstihem
Není na co čekat! S výběrem prstýnků neotálejte. Berete se v létě? Pak si prstýnky raději začněte vybírat už na začátku roku. Mimo hlavní sezónu stačí začít jednat 3 měsíce před svatbou. Vyladit správný styl, materiál, zdobení, velikost a tloušťku snubních prstýnků přece jen chvíli zabere.