Jedná se o skutečný zázrak přírody. Dlouho předtím, než na Zemi vznikl život, byly zde diamanty. Většina z nich vznikla před jednou až třemi miliardami let a odhadované stáří „nejmladšího“ diamantu, který byl doposud nalezen, je sto milionů let.
Diamanty vznikaly v hloubce mezi 150 až 200 kilometry pod zemským povrchem, na který se dostaly díky vulkanickým erupcím před 300 až 400 miliony lety. Dávno před tím, než se na naší Zemi proháněli dinosauři. Diamanty jsou tak jednou z nejstarších věcí, které většina z nás může vlastnit.
I proto jsou diamanty každým dnem vzácnější.

Vlastnosti diamantů
Jak již bylo naznačeno, diamant je neobyčejně tvrdým minerálem, který lze sice cíleným úderem rozdělit, ale vryp do něj uděláte pouze a jen dalším diamantem.
Jeho nejcennější vlastností je schopnost rozkládat světlo na spektrální části a odrážet tak barevné odlesky. Této vlastnosti docílí brusič při úpravě surového diamantu do některého z přesně vypočítaných diamantových brusů.
Nejvyhledávanějším brusem je pak briliantový brus, který odráží světlo procházející diamantem tím nejlepším způsobem v celém barevném spektru a v maximální intenzitě.
Teď velmi pravděpodobně začnete na internetu pátrat, v čem se od sebe jednotlivé diamanty liší a podle čeho se určuje jejich kvalita a cena. Cílem tohoto článku je pomoci Vám zorientovat se v jednotlivých specifikacích diamantu, abyste si mohli vybrat kámen, který naprosto odpovídá Vašim představám.
U diamantů se posuzují čtyři základní parametry, které se souhrnně označují jako 4C.
Jedná se o brus (anglicky Cut), dále pak váhu (Carat), čistotu (Clarity) a barvu (Color). Odtud tedy pochází označení 4C, které má zásadní vliv právě na cenu diamantu na trhu.
Ačkoliv mohou být u diamantu uvedeny i další údaje (jmenovitě například: fluorescence, typ certifikátu, rozkreslení vnitřních inkluzí a podobně), většina odborníků se řídí hlavně pravidlem 4C.
Brus / Cut
Pro krásu diamantu je klíčový právě jeho výbrus. Pokud totiž brousíte diamant, upravujete jeho proporce, symetrii a lesk. Tyto charakteristiky jsou rozděleny do pěti stupňů, z nichž nejkvalitnější brusy diamantu se označují jako EXCELLENT, o něco méně kvalitní pak jako VERY GOOD, dále pak GOOD, FAIR a POOR.
Je samozřejmě logické, že například cena briliantu, který bude označen jako „VERY GOOD“ nebo dokonce „EXCELLENT“ bude diametrálně odlišná od briliantu s označením „POOR“.
Dva zmíněné nejvyšší stupně „EXCELLENT“ a „VERY GOOD“ jsou investičně vhodné. Stupeň „GOOD“ stále poskytuje pro osazení do šperku značnou brilanci, která je pro neodborníka od nejvyššího stupně nerozeznatelná.
Z hlediska tvaru je možné vybrousit diamant do mnoha podob. Jedná se o již zmíněný kulatý briliant, čtverec neboli princess, marquise, ovál, srdce, kapku neboli pear, emerald, cushion, radiant a jiné.
Brilianty jsou cca o 30% hodnotnější, neboť při vybroušení vzniká větší množství odpadu.
Hmotnost / Carat
Karát u drahých kamenů je jednotkou hmotnosti. Nejsnáze si karát představíte tak, když si jej převedete na jednotky, které znáte a používáte je v běžném životě. V takovém případě platí, že 1 karát se rovná 200 miligramům tedy 0,2 gramu běžné hmotnosti. Hodnota diamantu s narůstající hmotností roste exponenciálně.
Zkrátka za dva 0.50ct diamanty nelze pořídit 1.00ct diamant stejné kvality.
Tabulka hmotnosti/velikosti diamantů
Čistota / Clarity
Jelikož je diamant přírodní produkt, většina v sobě má jistou stopu svého vzniku a historie. Čistota diamantu tedy vyjadřuje, jak je například samotný briliant vnitřně čistý.
Podle čistoty se diamanty dělí na bezvadné (FLAWLESS a INTERNALLY FLAWLESS), diamanty s velice, velice mírnými inkluzemi (VVS1 a VVS2), diamanty s velice mírnými inkluzemi (VS1 a VS2), diamanty s mírnými inkluzemi (SI1, SI2 a případně SI3) a diamanty s jasnými inkluzemi (I1, I2 a I3).
I zde logicky platí, že čím méně vnitřních vad (tedy čím více se diamant blíží k bezvadnému stavu), tím bude ve finále dražší. Ukázku jednotlivých čistot diamantu naleznete ve článku: Čistota diamantu
Ukázka vybraných čistot diamantu
Barva / Color
Barva je u přírodních diamantů velmi různá. Pokud diamant vznikl za dokonalých podmínek, je bezbarvý a právě tyto diamanty jsou velmi ceněny. Můžete se však setkat s celou škálou barev od lehce nažloutlých přes oranžové, fialové, zelené, růžové nebo modré aj.
Barva diamantu se určuje podle barevné stupnice, kterou založil institut GIA (Gemological Instiute of America). Podle této stupnice se diamanty dělí dle míry zabarvení od písmene D po písmeno Z, přičemž diamanty spadající do kategorie „D“ jsou naprosto perfektní a bezbarvé. Postupně se dle abecedy až do písmene Z diamanty zabarvují do žluté či hnědé barvy.
Diamanty sytějších barev než písmeno Z jsou označovány jako FANCY (barevné diamanty) a vyjma hnědých, černých, šedivých a slabších odstínů žluté barvy i mnohonásobně překračují hodnotu bezbarvých diamantů (např. diamanty modré, růžové aj. barvy).

Koupě diamantu je pro celou řadu lidí jejich vůbec prvním kontaktem s tímto drahým kamenem. Navenek by se tak mohlo zdát, že je celý proces výběru diamantu příliš komplikovaný, jenže opak je pravdou.