Vyrazili jste do společnosti a v duchu si představovali, jak budou všichni paf z vašeho nového prstenu. A taky že ano. Jenže za pár dní bylo po radosti, protože jste zjistili, že stříbro či zlato nemůžete nosit. Že vám v tom brání alergie na kov. Je to nepříjemný problém, ale dá se vyřešit. Přečtěte si, jak na to, abyste se nemuseli vzdávat šperků už navždy.
Jak se pozná alergie na kovy
Alergie na kovy se projevuje v oblastech, kde se pokožka dotýká kovu, nebo v jeho blízkém okolí. Příznaky obvykle nastávají 24 až 48 hodin po kontaktu, ale mohou vzniknout i dříve, někdy i po 12 hodinách. Červená suchá kůže, svědění, puchýře, vyrážky nebo různé skvrny. To vše jsou reakce imunitního systému na některé kovy obsažené v klenotech.
Alergie na kov je u lidí celkem běžná, ale někdy může způsobit nepříjemné zdravotní potíže, pokud není řešena včas. Nejčastějším viníkem alergie bývá nikl, dalšími jsou zinek, hliník, chrom, kobalt, rtuť, měď nebo titan.
Příklady alergie:
- nikl – svědivá červená vyrážka s vodnatými puchýřky;
- mosaz (slitina mědi a zinku) – kůže po kontaktu zezelená;
- hliník – oxid hlinitý se v přírodě vyskytuje jako velmi tvrdý nerost korund. Mezi odrůdy korundu patří modrý safír a červený rubín. U těchto drahokamů může vzniknout reakce na hliník: vyrážka, zčervenání, ekzém.
Doporučení při alergii na kov
Jestliže zaznamenáte projevy alergie například při nošení náramku nebo řetízku, bylo by zapotřebí zkontrolovat jeho složení a také neprodleně navštívit lékaře.
Alergie na zlato, stříbro a chirurgickou ocel
Alergie na zlato sama o sobě neexistuje, tudíž neexistují ani příznaky a projevy. Pozor si však musíte dát na jeho barevné nuance (jemný rozdíl, odstín) a méně kvalitní klenoty, které často obsahují různé příměsi. Sázkou na jistotu jsou zlaté šperky z minimálně 14karátového zlata.
- Alergie na stříbro samotné je vzácná, ale možná. Čisté stříbro téměř vždy obsahuje malé množství jiných kovů (nejčastěji měď), aby bylo pevné a odolné. Pro většinu lidí je však obsah jiných kovů ve stříbře považován za bezpečný. Nemají žádné příznaky ani projevy alergie a mohou se tak stříbrnými šperky bez problémů krášlit.
Pro alergiky je ideální volbou stříbro s puncovní značkou 925 – sterlingové stříbro (92,5 % ryzího stříbra).
Alergie na chirurgickou ocel – tento kov je hypoalergenní a vhodný pro lidi s citlivou pokožkou. Ovšem výjimka potvrzuje pravidlo – pokud má někdo potvrzenou alergii na železo, chrom nebo nikl (v oceli je poměr minimální), měl by se šperků z chirurgické oceli vzdát.
- Alergie na bílé zlato – pro odolnost a bílou barvu kovu se používá jako příměs nikl, který může u citlivých osob vyvolat alergickou reakci. Kvalitní šperky z bílého zlata však nepředstavují pro své nositele žádné riziko.
Hlavní strašák – alergie na nikl
Alergie na nikl není nic příjemného. Je nutné vyhýbat se nejen kovům, ale obejít i potraviny, které nikl obsahují (např. špenát, luštěniny, oves, ořechy, kakao nebo zvířecí vnitřnosti). Bohužel kontaktní alergie není možné v současné době vyléčit.
Trápí vás například zahnisaná ušní dírka a bolí celý lalůček? Pak zřejmě máte alergii na náušnice. Tento problém se často řeší v diskuzních skupinách na internetu, protože k němu dochází používáním méně kvalitních šperků. V takovém okamžiku byste je měli ihned přestat nosit a bez diskuze si pořídit kvalitní náušnice bez niklu. Vyhnete se tak zbytečným zdravotním obtížím.
Léčba alergie
V případě, že se objeví vyrážka, lze pokožku léčit lokálně protizánětlivými mastmi s kortikoidy. Nepříjemné projevy lze také tlumit užíváním antihistaminik.
Abyste se nebáli alergie na kovy
U stříbrných a zlatých šperků se často používá rhodiová úprava (potažení rhodiem). Klenoty jsou pak hypoalergenní, neoxidují a nečernají. Tuto úpravu v SILVEGO používáme.
Horní vrstva se ale může časem opotřebovat a kovové slitiny se dostanou do kontaktu s pokožkou. Pak je nutné šperk překontrolovat, případně nechat znovu potáhnout.
Kvalita pod značkou SILVEGO
O kvalitě šperků na e-shopu SILVEGO se můžete sami přesvědčit, pokud některému z nich neodoláte a budete si ho přát třeba k narozeninám nebo pod stromeček. Určitě pak na vás bude zářit mnoho let.